نماد سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ ویستا وب

کلمه کلیدی چیست؟

در ادامه مطلب به بررسی کلمات کلیدی می پردازیم. سئو کلمات کلیدی یا (Keywords) به معنی تعیین کلمات و عبارات کلیدیست که می باید از آنها در صفحه هدف استفاده کنیم تا آن صفحه در هنگام جستجوی کلمه مورد نظر در نتایج جستجو نمایش داده شود. تعیین چگالی کلمه کلیدی در هر صفحه، از مشکلات این نوع سئو محسوب می شود که نه تعداد کلمات کلیدی کم باشد که از اهمیت آن صفحه کم کند و نه زیاد که  از لحاظ spam نداشته باشد.

کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی، آرمان ها و مطالبی هستند که نشان از کلیت محتوای سایت شما می دهند. در حیطه سئو، کلمه کلیدی، عبارتی است که توسط کاربران در موتورهای جستجو، جستجو می شوند. اگر کل محتوای یک صفحه را بخواهید تنها در یک کلمه یا عبارت کوتاه خلاصه کنید، آن عبارت، شامل کلمات کلیدی صفحه است.

شما به عنوان صاحب یک سایت یا متخصص تولید محتوا، می بایست از مرتبط ترین کلمات کلیدی در صفحه استفاده کنید تا در هنگام جستجو از طرف کاربران، شانس بیشتری داشته باشید که آنها سایت شما را در نتایج جستجو بیابند.

فرمول تراکم کلمه کلیدی

خیلی از سئو کاران معتقدند که میزان تراکم کلمه کلیدی در هر متن باید بین 1 تا 3 درصد کل متن است. یعنی به ازای هر صد کلمه یک تا سه بار! اما بهتر است میانگین را در نظر گرفته و ریسک نکنید و همان یک و نیم درصد را مدنظر قرار دهید. برای مثال در یک متن 1000 کلمه ای 15 بار کلمه کلیدی تکرار شود بسنده نمایید.
اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید همه چیز را طبق قواعد و دستور خاصی انجام دهید برای چگالی کلمه کلیدی هم فرمولی وجود دارد که در اینجا معرفی خواهیم کرد. با استفاده از این فرمول می توانید به میزان تراکم کلمه کلیدی پی ببرید.

(Nkr / Tkn) × 100)

در  فرمول مذکور Nkr تعداد دفعاتی است که کلمه کلیدی در محتوا تکرار شده است و Tkn تعداد همه کلمات محتوا است، . اگر بخواهیم این فرمول را به زبان ساده تر بیان کنیم اینگونه می شود نوشت؛
برای اینکه بخواهیم چگالی کلمه کلیدی در یک متن را به دست آوریم. لازم است تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی تکرار شده را بر تعداد کل کلمات متن تقسیم کنیم و سپس نتیجه را در 100 ضرب کنیم.
همانطور که اشاره شد اگر تعداد کلمات کلیدی موجود در یک صفحه بیش از اندازه مجاز، باشند آن صفحه از طرف موتور جستجو به عنوان اسپم شناخته می شود و از نتایج حذف خواهد شد.

لینک های داخلی سایت

قرار است توسط لینک های داخلی مطالب تان را به هم مرتبط کنید. سعی کنید در عنوان این لینک ها از کلمات کلیدی صفحه مقصد(که احتمالا یکی از کلمات کلیدی هدف در تجارت شما است)، استفاده کنید.

چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

یکی از دلایل مهم بودن کلمات کلیدی،سئوکاران، کاربران را به صفحات مرتبط با خواسته هایشان وصل می کنند. هدف شما از گرفتن رتبه خوب در نتایج جستجو، افزایش ترافیک طبیعی سایت از SERP (صفحه نتایج جستجو) است، بنابراین کلمات کلیدی که شما انتخاب می کنید، بر روی نوع ترافیک به دست آمده تاثیر فروانی دارد.

انتخاب کلمات کلیدی نسبت به محتوا بیشتر معطوف به خواسته کاربران است. به خاطر اینکه ممکن است نوع توصیف شما از خدماتتان، متفاوت با چیزی باشد که کاربران به دنبال آن هستند. برای اینکه محتوای تولیدی شما، رتبه خوبی در نتایج جستجو کسب کرده و کاربران زیادی را به سمت خود جذب کند، باید ابتدا خواسته های آنها را درک کنید. زبان آنها را متوجه شوید  و نوع محتوای درخواستیشان را کشف نمایید. شما می توانید این کار را از طریق صحبت مستقیم با مشتریان و همچنین ابزارهای آنلاین پیدا کردن کلمات کلیدی مانند kwfinder.com انجام دهید.

برای اینکه بهترین نتیجه را از یک کلمه کلیدی بگیرید با رعایت تراکم کلمه کلیدی، از آن در بخش های زیر استفاده کنید.

کلمات کلیدی بلند 

کلمات کلیدی به دو بخش کلمات کلیدی عمده و دور از دسترس و همینطور کلمات کلیدی بلندتری که ترکیب خاصی از چند کلمه هستند، تقسیم می شوند.

کلمات کلیدی تک کلمه ای اصولا هدف غایی شما است، چرا که آنها بیشترین جستجو را در اینترنت دارند. با این حال بایست دقت کرد که رقابت در این کلمات تکی بسیار فشرده است. شاید شما به عنوان یک دارنده ارایشگاه مشتاق باشید که در کلمه “کاشت ناخن” در صفحه اول گوگل قرار گیرید، اما بایست دقت کنید که در این کلمه رقبای بسیار سرسختی از جمله آرایشگاه های معتبر واینترنتی باقدمت را در پیش رو دارید.

فراتر از بحث رقابت سنگین بین کلمات کلیدی منفرد، موضوع دیگری که در این حیث وجود دارد، عدم شناسایی هدف کاربر از جستجوی این کلمه است. به عنوان مثال، اگر کاربری کلمه “لباس” را جستجو کند، اهداف او شامل خرید لباس از انواع مختلف آن و برای سنین مختلف می تواند باشد. همچنین شاید او به دنبال دیدن جدیدترین مدل های لباس است. جدا از این شاید این کاربر به دنبال پیدا کردن نزدیک ترین فروشگاه های فیزیکی لباس در اطراف خود می باشد.

کلمات کلیدی بلند تر هدف مشخص تری دارند و عاری از این مشکل هستند. به عنوان مثال هدف از جستجوی عبارت “ارایشگاه زنانه در جردن” کاملا مشخص است و آرایشگاه های فیزیکی لباس در خیابان جردن را هدف قرار داده است. همچنین در عبارات کلیدی بلندتر، رقابت کمتری وجود دارد و بنابراین سایت های کوچکتر می توانند در آن به رقابت بپردازند و به راحتی در آن کلمات کلیدی، به جایگاه عالی صفحه اول گوگل برسند.

استفاده از کلمات کلیدی در صفحه

استفاده بدون پلن از کلمات کلیدی در صفحه کار اشتباهی است. هدف از تهیه محتوا، ایجاد آن برای افراد واقعی با یک هدف مشخص است و صرفا اشاره به آن کلمه ها به ربات های گوگل نیست.قوانینی در استفاده از کلمات کلیدی در صفحه وجود دارد که شما باید از آن  پیروی کنید. کلمات کلیدی باید در جاهای مشخصی از صفحه قرار گیرد تا ربات ها و کاربران را از وجود محتوای موردنظرشان مطمئن نماید. این مکان ها شامل عنوان صفحه و بدنه اصلی آن می باشد. نکته مهم در اینجا این است که نباید صرفا با هدف بالا بردن درصد کلیک ها از عناوین فریبنده در عنوان صفحه استفاده کرد. چرا که کاربران بعد از ورود به چنین صفحاتی و عدم مشاهده محتوای مورد نظرشان فورا صفحه را ترک می کنند و این مسئله باعث افزایش بانس ریت  منفی سایت می شود. در نتیجه شما از قدرت اصلی کلمات کلیدی بهره ای نخواهید برد.

  • کلمات کلیدی را در تگ عنوان (title tag) بگنجانید.
  • کلمه کلیدی را در URL فرار دهید.
  • در صفحه‌تان، از کلمه کلیدی استفاده کنید.
  • کلمات کلیدی طولانی را در محتوای‌‌تان بگنجانید.
  • توضیحات متا، توضیحات مختصری هستند که در زیر عنوان صفحات، در نتایج جستجو ظاهر می شوند. این توضیحات نباید بیش از 160 حرف باشند اما با این وجود بهترین مکان برای قانع کردن کاربر جهت ورود به سایت می باشد.
  • تگ Alt تصاویر، تصاویر موجود در صفحه می بایست توسط تگ Alt برای موتورهای جستجو توصیف شوند. بهتر است در این تگ از کلمه کلیدی استفاده شود.
  • تگ H1 ، تگ H1 که مهم ترین تگ بین هدینگ ها است می بایست، کلمه یا عبارت کلیدی را در ترکیبش داشته باشد.

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در تمام این مکان ها به گوگل کمک می کند تا محتوای صفحات را بهتر درک کند.

استفاده از کلمات کلیدی در این مکان های یکی از پایه ای ترین راهکارها برای قرار دادن شما در نتایج جستجو است. این کار موجب قرار گرفتن صد در صدی شما در نتایج صفحه اول گوگل می شود، اما انجام آن کاملا ضروریست. عدم موفقیت در انجام این کار شما را در مراحل بعدی سئو با شکست رو به رو می کند.

استفاده از کلمات کلیدی در شکل دادن به استراتژی تولید محتوا

احتمالا در پروسه تولید محتوای سایت به این مسئله برخورده اید که قصد تولید محتوا درباره کلمه کلیدی مشخصی را کرده اما بعدا متوجه می شوید که درباره آن کلمه کلیدی قبلا مطلبی نوشته اید. برای جلوگیری از این مشکلات می بایست لیستی از کلمات کلیدی مورد نیاز خود در ابتدای کار مشخص کرده و برای هر یک محتوای به خصوص به آن را تهیه کنید. این لیست از کلمات کلیدی، راهگشای شما در تولید محتوا خواهد بود و مواردی را که از قلم جا افتاده اند را نیز مشخص خواهد کرد.

با استفاده از این لیست می توانید استراتژی تولید محتوای سایت را مشخص کرده و طبق برنامه ریزی به تولید محتوا درباره آنها بپردازید. همچنینی کلمات کلیدی اصلی و با اولویت بیشتر نیز در این نقشه کار، تعیین شده و می دانید از کجا بایست شروع کنید. در ادامه کار نیز با پیدا کردن کلمات کلیدی جدید، آن را در این لیست قرار داده تا در آینده محتوایی درباره آن تولید کنید.

استفاده از کلمات کلیدی بر حسب منطقه

شما می توانید روشی در نظر بگیرید که در آن محدوده خاصی را هدف قرار دهید، که کلمات کلیدی بر اساس شهر، استان و… در google keyword planner استفاده کنید. بررسی مناطق جغرافیایی به شما کمک می کند تا سریع تر و بهتر مشتریانتان را پیدا کنید.

در گوگل برای نمایش نتایج بر اساس سلیقه کاربر ۵ فرمت اصلی وجود دارد.

جستجو برای دستیابی به اطلاعات خاص: کاربر به دنبال کسب اطلاعات مثل نام خواننده یک آهنگ خاص، یا ارتفاع کوه دماوند و … می شود.

جستجو ناوبری: مخاطب دنبال مکان خاصی در اینترنت می گردد، مثلا صفحه اصلی رستوران نایب.

جستجوی معامله ای: مخاطب تصمیم به انجام کاری دارد مثلا خریدطلا، کفش و …

جستجو تحقیقاتی: کاربر برای مقایسه ۲ کالا جستجو می کند که بتواند محصول مورد نیاز را بر اساس ویژگی های محصولات شناسایی کند.

جستجو بر اساس موقعیت مکانی: مخاطب دنبال جایی در اطراف خود می گردد، مثل رستوران آلین، فروشگاه کوروش و…

ابزارها برای تعیین ارزش و جایگاه کلمه کلیدی در موتورهای جستجو :

Google keyword planner: یکی از قدرتمندترین ابزارهای جستجو کلمات کلیدی می باشد که در واقع نقطه شروع تحقیق کلمات کلیدی در سئو می باشد.

Google trends: با استفاده از این ابزار گوگل می توانید به نوسانات حجم جستجو دست پیدا کنید، مثلا می توانید بفهمید که مردم از چه زمانی خرید لباس زمستانه را شروع می کنند.

Moz keyword explorer: با استفاده از این ابزار می توانید اطلاعات کاملی در مورد حجم جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر، سختی کلمه کلیدی و… را با استفاده از جریان های کلیکی کاربران به دست آورید.

Answer the public: شما می توانید با استفاده از این ابزار رایگان متوجه شوید که در مورد کلمه کلیدی چه سوالاتی وجود دارد.

شما در حالت ایده آل میخواهید که هر کلمه کلیدی، مختص به یک صفحه باشد. اما با گسترش محتوای سایت و افزایش محصولات، خدمات و دسته بندی های آن، هر کلمه کلیدی اصلی نیز ممکن است به بخش های خاص تری تقسیم شده و هر کدام صفحه هدف مجزایی برای خود داشته باشند.

خروج از نسخه موبایل