خدمات بازاریابی و مدیریت بازاریابی شبکه های اجتماعی

 بازاریابی طراحی شده در شبکه های اجتماعی باعث موفقیت چشمگیر کسب وکار، معرفی برند و افزایش مشتری و فروش می‌ شود.

یک  متد عالی برای تمام بیزینس های مختلف به منظور دستیابی به اهداف و افزایش مشتری می باشد.

در واقع افراد از طریق شبکه های های اجتماعی برند شما را می‌شناسند و با خدمات شرکت‌تان ارتباط بر قرار می‌نمایند.

اگر شما مستقیما از طریق صفحات اجتماعی همچون تلگرام، اینستاگرام، توئیتر و پینترست با مشتریان خود در ارتباط نیستید، یک راه ارتباطی قوی را از دست می‌دهید.

یک بازاریابی قوی در رسانه‌های اجتماعی باعث موفقیت چشمگیر تجارت، معرفی برند و افزایش مشتری و فروش می‌ شود

استراتژی بازریابی و فروش شبکه های اجتماعی

قبل از اینکه کمپین‌هایی در بازاریابی شبکه های اجتماعی راه اندازی کنید،پلن و اهداف تجاری خود را مشخص کنید تا بتوانید استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود را طراحی کنید .

راه اندازی یک کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی بدون استراتژی  در ذهن، همچون گردش در یک جنگل بدون نقشه است. شما ممکن است از فضا لذت ببرید، اما در جنگل گم می‌شوید.

زمانی که می‌خواهید هدف های بازاریابی شبکه های اجتماعی را تعریف کنید، این سوالات را از خود بپرسید:

  • دست اورد شما  از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟
  • مخاطب هدف شما کیست؟
  • چگونه مخاطبان شما از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟
  •  پیام شما به مخاطبان‌تان در شبکه های اجتماعی چیست؟

    تجارت شما باید استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را هدایت کند.برای مثال تجارت‌های الکترونیک یا رستوران ها باید محتوای ویدویی تولیدنمایند. ازاین رو آنان می‌توانند به صورت موثر در اینستاگرام و پینترست فعالیت کنند.

 

موارد مهم در بازاریابی رسانه های اجتماعی

برنامه محتوای شبکه های اجتماعی

قبل از این به شما توصیه کردیم که تعیین یک برنامه یا نقشه در بازاریابی شبکه های اجتماعی یک مسئله مهم است.به همین جهت، کلمات کلیدی در موتور جستجو را در نظر بگیرید. بر این اساس محتوایی تولید کنید که مخاطبان نهایی را تحت تاثیر قرار دهید.

 

منظم و طبق برنامه فعال باشید

اگر بازاریابی آنلاین شما برای تان مهم است، باید از محتوای مناسبی در بازاریابی شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

از این رو سعی کنید به صورت منظم در صفحات اجتماعی پست انتشار دهید. همچنین اطلاعات ارزشمند و مفیدی در اختیار فالور های خود قرار دهید تا آنان را علاقمند نماید.

 

داشتن برند

فعالیت در شبکه های اجتماعی کمک می‌کند تا تصویر برند شرکت شما در رسانه‌های اجتماعی مختلف مشاهده و شناخته شود.

هر شبکه اجتماعی محیط و هدف مخصوص خود را دارد، با این حال برند شما در هر زمینه و محتوایی که فعالیت می‌کند، باید یک تصویر ثابت ارائه کند.

ترویج محتوا از طریق رسانه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی یک شبکه عالی برای اشتراک گذاری محتویات وب سایت و وبلاگ با کاربران می باشد.

وقتی که یک صفحه  ثابت در یک شبکه اجتماعی ارائه نمودید، می‌توانید تمام مطالب جدید خود را پست نمایید و مطمئن شوید که کاربران محتوای شما را می‌خوانند.

علاوه بر این، محتوای عالی وبلاگ تاثیر فراوانی در افزایش فالوئر دارد. به همین دلیل بازاریابی محتوا و بازاریابی شبکه های اجتماعی بر یکدیگر تاثیر گذارند.

 

اشتراک گذاری لینک در شبکه های اجتماعی

 به کارگیری شبکه های اجتماعی در بازاریابی به پیشرفت سئو سایت‌تان کمک می‌ نمایید و باعث می‌شود بازدیدکنندگان و طرفداران بیشتری جذب نمایید.

 با این وجود شما می‌توانید در وب سایت خود به شرکت یا وب سایت‌های دیگر لینک بدهید. اگر وب‌ سایت‌های دیگر، اطلاعات مفید و ارزشمندی دارند که مخاطبان از خواندن یا تماشای آن لذت می‌برند، در وب سایت خود به آنان لینک بدهید زیرا به سایت شما اعتبار می دهد.

پیوند یا لینک به منابع خارج از سایت شرکت، باعث افزایش اعتماد و اطمینان می‌ شود. 

 با گذاشتن، لینک‌های Follow به سایت‌های معتبر و مرتبط با صفحه شما، گوگل متوجه می شود که برای لینک و ارتباط دادن کاربران  سایت به منابع معتبر امکان افزایش اعتبار صفحه شما ( Pa ) وجود دارد.

شناخت مخاطبان (Persona) در شبکه های اجتماعی

راز موفقیت در تولید محتوا و بازاریابی شبکه های اجتماعی شناخت مخاطبان و مشتریان نهفته می باشد. شما می‌توانید مخاطبان خود را از طریق لایک و نظرات در صفحه اجتماعی  مختلف برند خود بشناسید.

 ازاین رو سعی کنید یک پرسونا (یک فرد تصنعی است که طبق تحقیقات و داده‌های یک شرکت طراحی می‌شود. در واقع پرسونا کاربران مختلف و فرضی که از خدمات، تولیدات، وب سایت یا برند استفاده می‌کنند را معرفی می‌ نماید.) تهیه کنید.

 درک پرسونا شما را کمک می‌کند فالوئرها و مشتریان خود را به عنوان یک شخص  واقعی با نیاز و درخواست های واقعی بشناسید.

تحقیق میزان موفقیت با گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس یک ابزار موثر در بازاریابی  شبکه های اجتماعی است که شما می‌توانید میزان موفقیت یک تکنیک یا استراتژی را مشخص نمایید.

همچنین با استفاده از گوگل آنالیتیکس متوجه می‌شوید که کدام استراتژی به توسعه شرکت و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کند.

از گوگل آنالیتیکس در هر شبکه های اجتماعی استفاده نمایید تا متوجه شوید که کدام محتوای اجتماعی، تاثیر قابل توجهی بر مخاطبان دارد.

شبکه اجتماعی مناسب برای انوع تجارت

در این بخش به طور خلاصه به برخی از شبکه های اجتماعی اشاره می‌ نماییم که چگونه یک بازاریابی می‌تواند در این رسانه‌ها فعالیت و رشد کند.

هر شبکه اجتماعی یک مقصود معین دارد و ممکن است اهداف شبکه های اجتماعی با یکدیگر مختلف باشند. بنابراین هر یک نیاز به یک محتوا و استراتژی متفاوت دارند.

یک پرسونا (یک شخصیت ساختگی است که بر اساس تحقیقات و داده‌های یک شرکت طراحی می‌شود. در واقع پرسونا کاربران مختلف و فرضی که از خدمات، تولیدات، وب سایت یا برند استفاده می‌کنند را معرفی می‌کند.) تهیه کنید.

شناخت پرسونا کمک می‌کند تا  فالوئرها و مشتریان خود را به عنوان یک فرد حقیقی با نیاز و خواسته‌های واقعی بشناسید.

بازاریابی در اینستاگرام : مناسب تجارت B2C

امروزه، بازاریابی شبکه ای اینستاگرام حرف اول را می‌زند. به ویژه برای کسب‌وکارهای B2C (مشتریان کسب‌وکارها مصرف کننده نهایی هستند) چرا که:

  • اینستاگرام ماهانه حدود دو میلیارد کاربر فعال دارد.
  • حدود ۲۵ میلیون پروفایل کسب و کار در اینستاگرام و جود دارد.
  • حدود ۵۰ درصد از کاربران اینستاگرام حداقل یک صفحه مربوط به کسب و کار را دنبال می‌کنند.
  • 58 دصد از افرادی که صفحات تجاری را دنبال می‌کنند، از خدمات و تولیدات آن شرکت استفاده می‌کنند.

اگر جزء کاربران اینستاگرام هستید، میدانید که این شبکه اجتماعی تنها به منظور استفاده شخصی نیست. چرا که روز به روز به تعداد کاربران تجاری افزوده می‌شود.

تمام تجارت‌های بزرگ و کوچک دنیا از اینستاگرام به منظور ارائه خدمات، معرفی تولیدات، محصولات و محتوا استفاده می‌کنند و با مخاطبان خود در ارتباط هست.

کاربران اینستاگرام تنها لایک نمی‌کنند. چرا که آنان می‌توانند مشتریان بالقوه برند شما شوند. این موضوع بستگی به عکس یا ویدیویی دارد که پست می‌کنید.

فضای اینستاگرام بستر برند سازی و آگاهی مشتریان را مهیا کرده است. همچنین شما از طریق این رسانه جهانی می‌توانید با مشتریان یا دنبال کنندگان (فالوئرها) ارتباط صمیمانه برقرار کنید.

برای بازاریابی در اینستاگرام باید یک صفحه با نام برند خود بسازید. اکانت خود را با نام، نشانی شرکت،تلفن، معرفی کوتاه برند و تصویر برند بهینه سازی کنید.

از طریق تنظیمات اینستاگرام، پروفایل خود را به اکانت تجاری (Business Profile) تغییر دهید تا آمار عملکرد و رفت و آمد کاربران به صفحه را به طور دقیق مشاهده کنید.

پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید می‌تواند به صورت عکس، ویدیو یا اینفوگرافی باشد. در واقع هر محتوایی که پست می‌کنید باید با برند و هدف شرکت مرتبط باشد.

پست‌های شما باید محتوای خاص، جذاب و معتبر باشد. این استراتژی کمک می‌کند تا کاربران عکس یا صفحه شما را به اشتراک بگذارند.

شما می‌توانید به منظور افزایش دنبال کننده از صفحات مرتبط بخواهید تبلیغ برندتان را در صفحه‌شان قرار دهند یا معرفی کنند.

تعداد بازدید، لایک‌ها، سیوها وکامنت پیج شما اهمیت بالایی دارد؛ اما به هیچ وجه سمت لایک، بازدید، کامنت و فالوئر فیک و تقلبی نروید. چون در صورتی که فالورها صادقانه و دوستانه رفتار نکنید، دون شک در تجارت خود شکست می‌خورید؛ تجربیات مشتریان و کاربران باعث افزایش سرمایه شما می‌شود.

بازاریابی در شبکه اجتماعی توئیتر :مطلع کردن و تعامل مستقیم با مخاطبین

توئیتر(twitter) : یک شبکه اجتماعی مفید در بازاریابی دیجیتال مارکتینگ است که شما می‌توانید تولیدات و محصولات به روز شده کسب وکارتان را در این شبکه اجتماعی خبر رسانی کنید.

شما می‌توانید پیج های توئیتر مرتبط با برند یا صنعت خود را فالو کنید. همچنین شما هم باید دنبال (فالوئر) به صفحه خود جذب کنید.

 خبرهای مربوط به بیزینس، خدمات و تخفیفات را به همراه توئیت‌های جذاب پست کنید تا مخاطبان را علاقمند سازید.

سعی کنید بازخورد مثبت مشتریان در توئیتر را در صفحه خود به اشتراک بگذارید و فراموش نکنید که اگر مخاطبی از شما سوال پرسید، پاسخ دهید.

از رسانه توئیتر به عنوان ابزاری برای ارتباط با مشتریان استفاده کنید. هر چه فضای صمیمانه‌ای با مشتریان ایجاد کنید، دنبال کنند‌های برند افزایش می‌یابد.

بازاریابی در لینکدین: تعامل بین بیزینس ها و متخصصین

لینکدین یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای در بازاریابی دیجیتال مارکتینگ است. لینکدین فضایی را فراهم کرده تا شما با هم صنفی‌های خود به صورت حرفه‌ای ارتباط برقرار کنید.

علاوه بر این، از طریق لینکدین می‌توانید پست‌های مربوط به استخدام و خدمات کسب وکارتان را در اختیار کاربران لینکدین قرار دهید.

از مشتریان یا کارمندان بخواهید که به منظور توسعه و پیشرفت شرکت، انتقاد و پیشنهاد خود را از طریق لینکدین ارسال کنند.

استفاده از استراتژی «انتقاد و پیشنهاد» اعتبار بیزینس شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود مشتریان جدید به شما اعتماد کنند.

همچنین بخش سوالات لینکدین باعث مشود که شما به سوالات مشتریان پاسخ دهید. این ارتباط سبب افزایش اعتماد و همچنین فروش می‌ شود.

بازاریابی در یوتیوب : ساخت و اشتراک‌گذاری محتویات ویدیویی

 

یوتیوب( YouTube) یک فضای عالی در تولید و اشتراک گذاری محتوای ویدیویی است. همچنین این رسانه یک ابزار قدرتمند در بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌باشد.

اکثر به منظور افزایش بازدید، یک ویدیوی محتوایی تولید می‌کنند. اما ممکن است در این راه با شکست مواجه شوند.

در عوض اینکه به تعداد بازدید ویدیو تمرکز کنید، به تولید ویدیوهایی با محتوای مفید و سازنده «چرا و چگونه» متمرکز کنید.

همچنین ویدیوهای  که با «چرا و چگونه» شروع میشود، رتبه ویدیو را در نتیجه جستجوی گوگل بالا می‌برد. چرا که اکثر مردم از کلمات کلیدی «چرا و چگونه» در پرسش‌های خود استفاده می‌کنند.

پس قدرت تولید ویدیو‌های محتوایی را دست کم نگیرید!

 

بازاریابی در پینترست : فضایی برای اشتراک گذاری تصاویر

پینترست (Pinterest) یکی از شبکه هایی‌است که می‌تواند موفقیت بازاریابی شبکه های اجتماعی را سرعت بخشد. پینترست فضایی‌ به منظور به اشتراک گذاری تصاویر است و برای کسب وکار خرده‌فروشی مناسب است.

با این وجود شرکت‌های فراوانی از پینترست به منظور دستیابی به اهداف بازاریابی یا تبلیغ تولیدات خود برای فروش بیشتر استفاده می‌ نمایند.

پینترست نه تنها تولیدات شرکت‌های بزرگ را به مخاطبان ارائه می‌دهد، بلکه تولیدات خاص و چشمگیر شخصی را به نمایش می‌گذارد.

اگر می‌خواهید در پلن برندینگ خود در پینترست تمرکز کنید، توجه نمایید اکثر فالور این شبکه اجتماعی خانم‌ها هستند.

بنابراین استراتژی بازاریابی شما باید خاص و جذاب باشد.