نماد سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ ویستا وب

بزرگترین اشتباهات در یافتن کلمات کلیدی

میخواهیم در این مقاله در رابطه با بزرگترین اشتباهات در یافتن کلمات کلیدی صحبت کنیم. پیدا کردن کلمات کلیدی یکی از مهم ترین قسمت های فعالیت یک سئوکار است. اما بر اساس یک تحقیق انجام گرفته در سال های پیشین افراد انگشت شماری در واقع علاقه مند به پیدا کلمات کلیدی می باشند.

بر اساس ایده متخصصین سئو، جستجو کلمات کلیدی جز سه تا از سخت ترین کارهای سئو بعد از تولید محتوا و لینک سازی تعبیر شده است. دلیل این امر نیز شاید این است که اکثر کاربران، پروسه جستجو کلمات کلیدی را به جای برونسپاری، خود انجام می دهند که منجر به بزرگترین اشتباهات در یافتن کلمات کلیدی می شود.

درک کلمات می توانید فرآیندای سخت به نظر برسد و به این دلیل است که برخی کاربران پیش از  جستجو کلمات کلیدی، دست به آن نمیزنند که البته کاملا منطقی است.

درصورتی که شما تنهایی اقدام به جستجو کلمات کلیدی وب سایت خود کنید، می تواند به یک پروژه بسیار بزرگ برای شما تبدیل شود. در این صورت این کار به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده و علاوه بر احتمال رخ دادن اشتباهات فراوان، زمان بسیار زیادی نیز از شما گرفته خواهد شد.

در ادامه مقاله لیستی از متداول ترین اشتباهات در انتخاب کلمات کلیدی را برای تان جمع آوری کرده ایم که این اشتباهات را انجام ندهید.

آگاهی نداشتن از فضای مورد جستجوی کاربران کلمات کلیدی

غیر از گوگل موتورهای جست وجو دیگری نیز وجود دارد که کاربران در آن به جستجو می پردازند. به عنوان مثال در صورت نیاز به آموزش آشپزی ممکن است که شما مستقیما سراغ  یاهو بروید. بنابراین بهتر است که علاوه بر گوگل در  صفحات های دیگری که مخاطبین شما به دنبال پاسخ سوالات خود هستند هم سری بزنید تا از نیازهای آنان آگاه گردید.

 فراموش کردن خواسته جستجو کنندگان کلمات کلیدی

آیا کسب رتبه برای صفحه ای از سایت در جستجوی عبارتی که هدف کاربران نیست، امکان پذیر است؟ قطعا نه.

بسیاری از بازاریابین به جای آنکه درگیر نرخ تبدیل کاربران باشند، درگیر میزان ترافیک می شوند. اینجاست که موضوع درک نیاز کاربران به وسط کشیده می شود. منظور از نیاز کاربران، خواسته اصلی او از جستجوی عبارت سرچ شده توسط او است.

به عنوان مثال اگر وب سایت شما مجموعه ای از دستور پخت غداهای مختلف است، سایت شما در زمانی دیده خواهد شد که کاربران به دنبال دسنور پخت غداها هستند. در صورتی که وب سایت شما شامل خواص مواد غدایی و اطلاعاتی از این قبیل باشد، در جستجوی دستور پخت غذاها دیده نخواهد شد.

بنابراین محتوای سایت را متناسب با آنچه کاربران به دنبال آن هستند تهیه کنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که ترافیک وب سایت شما از گوگل به ازای جستجوی کلمات کلیدی مرتبط به دست می آید.

 عدم توجه به نتایج جستجو کلمات کلیدی

قسمتی از خواسته کاربران و آنچه که موتورهای جستجو از عبارت مورد جستجو درک می کنند را می توانید با مشاهده نتایج جستجو متوجه می شوید.

خیلی از اشخاص زمان زیادی را صرف کار با ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی کرده و نگاهی به نتایج واقعی جستجو در کلمات کلیدی نمی کنند. شاید شما بلاگی را برای کلمه کلیدی ایجاد کرده باشید، در صورتی که گوگل صفحات محصولات سایت های مختلف را برای آن کلمه کلیدی نمایش دهد.

همواره به نتایج جستجو در یک کلمه کلیدی نگاه کرده و محتوای خود را با توجه به الگوی کلی نتایج جستجو مدل سازی کنید.

 توجه نکردن به تعداد جستجو ها کلمات کلیدی

اکثر ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی پارامترهایی را برای کلمات کلیدی ارائه می کنند که عدم درک درست آنها موجب تصمیمات نادرستی خواهد شد.

اصولا ما کلمات کلیدی انتخاب می کنیم که بیشترین ترافیک را برای وب سایتمان را داشته باشد، اما لزوما انتخاب کلمات کلیدی پر جستجو موجب کسب چنین نتیجه ای برای شما نمی شود. در شروع کار باید درک کنید که کسب رتبه در چه کلمات کلیدی برای سایتتان منطقی است و کاربرانتان در حقیقت چه نوع عباراتی را برای محتوای تولید شده توسط شما جستجو می کنند.

تنها بر روی تعداد جستجوها تمرکز نکرده و به دیگر فاکتوهای تاثیر گذار بر روی محتوا نیز دقت کنید.

 اهمیت ندادن به کلمات کلیدی بلند

تمرکز زیاد بر روی تعداد جستجو ها غالبا منجر به اهمیت ندادن به کلمات کلیدی بلندتر می شود.

با اینکه کلمات کلیدی بلندتر کمتر جستجو می شوند، اما درصد بیشتری از جستجو کنندگان این نوع کلمات کلیدی، به مرحله خرید یا تبدیل شدن به مشتری نزدیک هستند. کلمات کلیدی بلندتر دارای رقابت کمتری بوده و محتوای تولید شده برای این گونه عبارات به احتمال بیشتری به نیاز کاربران نزدیک است. در نتیجه آنها به برند شما بیشتر اعتماد کرده و در آینده مجددا به وب سایت شما باز می گردند.

صحبت نکردن با افراد در رابطه با کلمات کلیدی

در کنار مشاهده نتایج جستجو بهتر است که در انتخاب کلمات کلیدی با افراد هم صحبت کنید.

راه هایی وجود دارد که می توانید از آن طرق به صحبت با مشتریان خود بپردازید. همچنین صحبت کردن با کارمندانی از وب سایت که مستقیما با کاربران رو به رو هستند نیز در این کار موثر است. زبان آنها را درک کرده، مشکلات آنها را بیابید و از سوالاتی که آنها در وب سایت ممکن است به دنبال پاسخشان باشند آگاه شوید.

 درج کلمه کلیدی بعد از نوشتن محتوا

همه متخصصین سئو این جمله را شنیده اند که “میشه این مطلبو سئو کنید؟!”

متاسفانه فرایند جستجوی کلمات کلیدی در بسیاری از مواقع بعد از نوشتن محتوا انجام می شود. نویسندگانی هم که از سئو چیز زیادی نمی دانند تصور می کنند که منظور از سئو کردن محتوا، تکرار کلمات کلیدی به دفعات در مطالب است.

فرایند جستجو  کلمات کلیدی باید پایه و اساس تمام استراتژی های سئو، PPC و تولید محتوا باشد، نه اینکه به عنوان یک متمم به آنها اضافه شود. در صورت عدم توجه به کلمات کلیدی در ابتدای کار، وب سایت شما قادر به پاسخگویی درستی به خواسته کاربران نخواهد بود.

 عدم آگاهی از فضای مورد جستجوی کاربران کلمات کلیدی

علاوه بر گوگل مکان های دیگری نیز وجود دارد که کاربران در آن به جستجو می پردازند. به عنوان مثال در صورت نیاز به آموزش تعمیر یک وسیله برقی ممکن است که شما مستقیما سراغ یوتیوب بروید. بنابراین بهتر است که علاوه بر گوگل در سایت های دیگری که مخاطبین شما به دنبال پاسخ سوالات خود هستند هم سری بزنید تا از نیازهای آنان آگاه گردید.

توجه زیاد بر روی کلمه کلیدی (به جای مفهوم آن)

با عنایت به این مسئله که افزایش درک گوگل نسبت به زبان طبیعی کاربران دیگر مثل سابق نیازی به استفاده افراطی از تمام کلمات کلیدی و هم خانواده های آن در محتوا و سایر قسمت های آن نیست. به عنوان یک راهکار می توانید این طور اقدام به نوشتن محتوا کنید که قرار است موضعی را در تلفن به فردی توضیح دهید. در چنین شرایطی شما کلمات متفاوتی را در گفتگو به کار نمی برید.

 فراموش کردن پارامترهای مرتبط با لوکال سئو

در جستجوی برخی از کلمات کلیدی متوجه میشویم که نتایج جستجو به گونه ایست که گوگل به پارامتر مکان وب سایت ها و کسب و کارها اهمیت زیادی می دهد. در واقع جستجوی برخی کلمات کلیدی به گونه ایست که هدف کاربر یافتن مکانی برای مراجعه حضوری به آنجاست. در چنین شرایطی بایستی از کلمات کلیدی مناسب تری استفاده نمود.

 عدم تمرکز بر روی موضوعات کلی تر در رابطه با  کلمه کلیدی

در هنگام تولید محتوا بهتر است که کمی از بالا به موضوع نگاه کرده تا به شکل عمومی تری به شرح موضوع بپردازیم. اینگونه تولید محتوا برای وب سایت نیز طبیعی تر به نظر رسیده و به ایده های جدیدی برای کلمات کلیدی میرسیم.

 عدم شناخت رقبا

بعضا پیش می آید که کسب و کارها به دنبال شناخت رقبای خود نمی روند. شناخت رقبا در کلمات کلیدی مورد نظر شما امری ضروریست، چرا که این گونه از مدل محتوایی که گوگل آن را به عنوان مدل برتر می داند آگاه می شوید. بنابراین بررسی رقبای خود را جزیی از فرایند آگاهی از کلمات کلیدی کنید.

 ارزیابی اشتباه سختی کلمات کلیدی

بسیاری از ابزارهای واژگان کلیدی معیاری برای ارزیابی سختی کسب رتبه برای آنها دارند. با این حال این ارزیابی شامل در نظر گرفتن وضعیت و رتبه حال حاضر سایت شما نیست.

ممکن است که وب سایت شما در محور موضوعی بسیار قدرتمند بوده و کسب رتبه برای سایتتان در موضوعاتی در این بین کار سختی نباشد. اما در شرایطی که وب سایت شما تازه ایجاد شده باشد و اعتباری نیز نداشته باشد، بنابراین واضح است که کسب رتبه در همان کلمه کلیدی کار بسیار دشواریست.

 انتخاب کلمات کلیدی از طرف مشتریان

اکثر متخصصین سئو دارای  مشتریانی هستند که علاقه مند به کسب جایگاه در یک کلمه کلیدی به خصوص را دارند. بعضا کلمات کلیدی مورد نظر آنها مناسب بنوده و حتی کسب رتبه در آنها فایده ای نیز برایشان ندارد.

در اینجا به عنوان یک متخصص سئو باید دست به انتخاب کلمات کلیدی بزنید که منجر به افزیش درامد مشتریانتان شود. البته توجیه این مسئله بعضا کار بسیار سختی است، مخصوصا اگرمشتری از اصول سئو آگاه نباشد.

 توجه نداشتن به حالت مفرد یا جمع کلمه کلیدی

همیشه چک کنید که در یک محتوا باید از دستور مفرد یک کیبورد سرچ یا نسخه جمع کلمه. استفاده کنید. در بعضی از موارد پیش می اید که گوگل نسبت به حالت جمع یا مفرد یک کیورد کلیدی نتایج متفاوتی را نمایش می دهد. چرا که هدف کاربر از نسخه جمع و مفرد دو چیز متفاوت است. این حالت را در جستجوی کلمه “کار” و “کارها” می توانید مشاهده کنید.

کاربری که دست به جستجوی حالت مفرد یک کلمه کلیدی میزند احتمالا به دنبال دنبال اطلاعاتی از آن است، در حالی که کاربر جستجو کننده نسخه جمع، احتمالا به دنبال مقایسه محصولات یا خدمات است. بنابراین این نکته را همواره در نظر داشته باشید.

 

خروج از نسخه موبایل