نماد سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ ویستا وب

شاخص های سئو در سال 2022

شاخص های سئو در سال 2022 چه تغییری داشته است؟

در ادامه مطلب جامع آموزشی به مهمترین ترندهای سئو در سال 2022 می پردازیم.

اواخر سال میلادی که  تا اوایل ماه اول سال بعد، بحث شاخص های سئو بسیار داغ خواهد شد. ترندهای سئو هم از این مسئله مستثنا نیستند. در این مطلب مهم ‌ترین ترندهای سئو 2022 را برای شما نوشته‌ایم. ترندها و نکاتی که برای هر متخصص سئو بسیار مهم و حیاتی است.

ترندهای سئو 2022

تاثیر Core Web Vitals در سئو در سال 2022

بر اساس اعلام گوگل، Core Web Vitals مهم‌ ترین عامل در سئو سایت سال 2021 بود؛ اما این قابلیت جدید چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

Core Web Vitals مجموعه‌ای از سه معیار تجربی صفحات وب خاص هستند که گوگل اهمیت زیادی برای آن‌ها قائل است:

بارگذاری (Largest Contetnful Paint(LCP))

تعامل (First Input Delay(FID))

ثبات تصویری (Comulative Layout Shift (CLS))

خود گوگل بیان کرده است که Core Web Vitals تأثیر مهمی بر رتبه‌بندی صفحات سایت دارند.

اقداماتی که باید در مورد Core Web Vitals انجام داد، به سایت بستگی دارد. در حقیقت اینکه ساختار سایت به چه صورت است و چگونه پیاده‌سازی شده است، باعث تفاوت در عملیات می‌شود؛ برای مثال، عملیاتی که در سایت شاپیفای انجام می‌شود تا با اقدامات در وردپرس متفاوت هستند. به هر حال فرآیندهایی وجود دارد که در حالت کلی به شما و هر متخصص سئو دیگر در این زمینه کمک زیادی خواهد کرد.

برای شروع، در بخش سرچ کنسول گوگل روی تب Core Web Vitals کلیک کنید.

در صفحه زیر شما می‌توانید اطلاعات مربوط به رتبه و چیدمان صفحه و به عبارت تحلیلی از سایت در حالت دسکتاپ و موبایل مشاهده کنید.

حذف آدرس صفحات ضعیف خواسته اصلی شما و هر متخصص سئوی دیگری است. گوگل به جای اینکه به URL های قوی نمره قوی‌تر بدهد، بیشتر توجهش به آدرس صفحات ضعیف است و نمره منفی برای آن‌ها در نظر خواهد گرفت. اینکه حالا چگونه با URL های ضعیف مقابله کنید، به Core Web Vitals شما بستگی دارد. صفحاتی که CLS منفی دارند، کامل در این بخش نشان داده خواهند شد.

مهم‌ترین نکته برای بهبود CLS این است که دیگر گوگل به سرعت بارگذاری صفحات نگاه نمی‌کند. بلکه او تجربه کاربر را هم در نظر می‌گیرد. شاید سرعت لود صفحات سایت شما از دیدتان مناسب باشد؛ اما دید کاربر چیز دیگری باشد. پس باید دست به کار شد و تغییری هرچند ناچیز در کدها ایجاد کرد. کدهای مخرب و کدهایی که باعث افزایش زمان بارگذاری سایت می‌شوند، از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که باید در CLS در نظر گرفته شوند. بعد از اقدامی که برای بهبود کیفیت لینک صفحات انجام می‌دهید، شاهد افزایش و بهبود این بخش خواهید بود.

Google Passage Ranking چه تاثیری در سئو 2022 دارد؟

گوگل در سال 2020، تکنولوژی جستجو جدیدی به نام Passage را معرفی کرد. این قابلیت به گوگل اجازه می‌داد تا مهم‌ترین بخش‌های یک صفحه (Passage) را به صورت مستقل رتبه‌بندی کند. همچنین این ویژگی 7% از تمامی جست‌وجوها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که باید گفت عدد بسیار بزرگی است. حالا سؤال این است که چگونه Google Passage Ranking را بهینه کرد؟

Passagesبخش و متن‌های مرتبط و خاص را از یک صفحه مخصوص رتبه‌بندی می‌کند. گوگل به صورت شکل زیر، در این خصوص به شما اطلاعات می‌دهد:

در حقیقت با این ویژگی، گوگل به جای اینکه کل صفحه را در نظر بگیرد، آن بخش مرتبط را در نظر گرفته و نشان خواهد داد. البته هنوز هم گوگل تمام صفحه را برای رتبه‌بندی اصلی ارزیابی خواهد کرد. فقط تنها تفاوت این است که یک صفحه به دلیل داشتن ویژگی خاص شانس بیشتری در نمایش نتایج گوگل خواهد داشت.

محتوای خود را در بخش‌های مجزا  سئو کنید

گوگل می‌تواند قسمت‌های مختلف را همانند یک صفحه به صورت مجزا رتبه‌بندی کند؛ اما این به شرطی است که صفحه ساختار مرتب و مناسبی داشته تا هر بخش به عنوان یک صفحه وب کوچک دیده شود.

از این رو، هر محتوای شما باید به بخش‌های کوچک و اختصاصی تقسیم شود که هر کدام دارای موضوع فرعی (H2 یا H3) خاصی باشند. البته این کار برای متخصصان محتوا چیز جدیدی نیست؛ اما از این به بعد باید نگاه ویژه‌تری به آن داشته باشید.

محتوای طولانی را دو برابر کنید

گوگل با این به‌روزرسانی جدید می‌تواند محتوای طولانی را خود به بخش‌های مجزا تقسیم کرده و برای هر بخش رتبه مجزایی در نظر بگیرید. برای آن‌هایی که قبلاً در سایت خود از پاراگراف‌های طولانی استفاده می‌کردند، به این صورت شانس بیشتری در 2022 خواهند داشت.

بهینه‌سازی برای Featured Snniped

بر اساس داده‌های منتشر شده در SEMrush، 5.6 درصد نتایج جست‌وجوها دارای Featured Snipped هستند. قابلیتی که رتبه اول کلیک خور بودن را به خود اختصاص داده‌اند؛ اما چگونه باید این قابلیت را بهینه کرد؟

فرصت‌های Featured Snipped را پیدا کنید

نخستین گام، پیدا کردن تحقیق کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی که در گذشته برای آن‌ها رتبه‌ای را در گوگل دریافت کرده‌اید و البته دارای Featured Snipped هستند. حالا سؤال اینجاست که چرا باید تمرکز خود را دوباره متوجه این کلمات کرد؟ جواب خیلی واضح است. 99.58% از صفحاتی هستند که در آن کلمات، رتبه اول را کسب کرده‌اند. پس اگر در آن کلمه در صفحه اول گوگل قرار نگرفته بودید، شانسی برای استفاده از این ویژگی ندارید. با استفاده از ابزارهای گوگل به راحتی می‌توانید به فهرستی از کلمات کلیدی که در صفحه اول قرار گرفته‌اید، دست پیدا کنید.

برای سئو در سال 2022 Snippet Bait به صفحه خود اضافه کنید

Snippet Bait یک بلوک 40 تا 60 کلمه‌ای است که به طور خاص برای رتبه‌بندی در قسمت Featured Snipped طراحی شده است. اضافه کردن این را هر متخصص سئویی کاملاً می‌داند.

محتوای خود را برای دیگر انواع Featured Snipped فرمت بندی کنید

Snippet Bait برای Paragraph Bait خیلی خوب کار می‌کند. باید گفت که اسنیپت پاراگراف حدود 81.9 درصد فیچر اسنیپت را تشکیل می‌دهد. حالا اگر می‌خواهید در این بخش امتیاز بگیرید، از زیرعنوان‌های H2 و H3 برای هر آیتم خود در فهرست استفاده کنید. گوگل متن این بخش‌ها از خارج کرده و در Featured Snipped قرار می‌دهد.

حالا اگر می‌خواهید که فرمت اسنیپت شما به صورت جدول باشد، باید متن خود را در قالب جدول قرار داده تا گوگل بتواند آن‌ها را استخراج کرده و نمایش دهد.

به طور خلاصه، متن استخراجی باید شبیه همان فرمتی باشد که می‌خواهید در اسنیپت های ویژه نمایش داده شوند.

بهبود جستجو تصویری درسئو در سال 2022

آیا جستجو تصویری تغییر بازی سئو است؟ هنوز خیر؛ اما بر اساس اطلاعات منتشر شده، جستجو تصویری ترند 2022 خواهد بود. البته اثبات این مسئله سخت نیست. الان خیلی از کاربران چه از طریق خود گوگل و چه از طریق شبکه‌های اجتماعی، از جستجو تصویری برای پیدا کردن عکس و اطلاعات مورد نیاز خود استفاده می‌کنند. البته Visual Search الان خیلی گسترده‌تر از جست‌وجو و پیدا کردن یک عکس است. همین الان شما با استفاده از گوگل لنز می‌توانید از یک شی‌ء عکس گرفته و نمونه‌های مشابه آن را در گوگل سرچ و پیدا کنید.

جستجو تصویری امکان جدیدی نیست؛ اما در 2022 توجه ویژه‌ای به آن خواهد شد. از این قابلیت می‌توانید در خرید، پیدا کردن اطلاعاتی در خصوص مراکز دیدنی یا شی‌ء (حتی نام آن را هم نمی‌دانید)، ترجمه، دستور پخت، بررسی شغل و غیره استفاده کنید؛ هر چیزی که تقریباً فکرش را بکنید.

برای بهینه‌سازی جستجو تصویری لازم است که چند کار زیر را انجام دهید:

96 درصد نتایج جستجو گوگل از سایت‌هایی بوده که صفحات آن با سازگاری با موبایل داشته‌اند. برای همین بهتر است که صفحات سایتتان باید با گوشی موبایل سازگاری داشته باشند.

به تکنیک‌های بهینه‌سازی تصاویر از جمله نام فایل، ALT عکس و غیره توجه ویژه‌تری داشته باشید.

به محتوای صفحات خود دقت کنید. بیشتر تصاویر از صفحاتی انتخاب می‌شوند که محتوایشان بسیار غنی است.

اعتبار دامنه 2.0  در سئو در سال 2022

قبلا، اعتبار دامنه (Domain Authority) فقط مربوط به لینک ها بود؛ اما الان سایت‌ها بر اساس تخصص، اعتبار و اعتماد ارزیابی می‌شوند که E-A-T یا Domain Authority 2.0 نامیده می‌شود.

E-A-T در حال حاضر به عنوان یک عامل مهم در رتبه‌بندی سایت در نظر گرفته می‌شود؛ اما چگونه بتوان این ویژگی را بهبود بخشید:

محتوای خود را به یک متخصص در آن حوزه بدهید تا بنویسد. از فریلنسرها همه فن حریف که در مورد همه چیز می‌نویسند، استفاده ننمایید.

گوگل روی سیگنال‌های خارج از سایت هم برای رتبه‌بندی توجه می‌کند. لینک ارتباط به صفحه تماس، گذاشتن لینک‌های به منبع خارجی و سیاست حفظ حریم شخصی از جمله مواردی هستند که گوگل در این بخش به آن دقت خواهد کرد.

هرچه لینک سایت شما بیشتر در سایت‌های دیگر به عنوان منبع معرفی شود، اعتبار و امتیازی بالاتری کسب خواهد کرد. این فقط با استفاده از تولید محتوای باکیفیت انجام شدنی خواهد بود.

تولید و استفاده از ویدئو برای سئو در سال 2022

ویدئوهای آنلاین در سال 2022 که 82% کل ترافیک آنلاین را به خود اختصاص دهد. باید گفت که اگر تولید و استفاده از ویدئو بخشی از برنامه بازاریابی شما نباشد، درصد بزرگی از کاربران و فروش و دیگر نتایج مثبت آن را از دست خواهید داد. برای اینکه بتوانید ویدئو خود را در Featured Snippet قرار دهید، سه کار مهم زیر را باید انجام دهید:

برای هر بخش (به ویژه بخش‌های مهم) یک ویدئوی اختصاصی قرار دهید.

ویدئو را برای سئو بهینه کنید.

برای ویدئوهای خود زیرنویس و متن توضیح بنویسید.

البته برای اینکه بتوانید رتبه سایت خود را از طریق ویدئو افزایش دهید، انجام دادن کارهای زیر هم توصیه می‌شود:

در کانال یوتیوب فعال باشید و فیلم بارگذاری کنید. هرچه فیلم بیشتری بارگذاری کنید، شانس دیده شدن و برندینگ و همچنین ورود به سایت خود را افزایش خواهید داد.

اموزش سرویس گوگل آنالیتیکس نسخه ۴ ( GA4)

ابزار GA4 نسخه ای است که جایگزین سرویس گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) سنتی شده است.

شما قرار است آن را در حساب های مشتری بسیار بیشتری ببینید. ممکن است برای مردم کمی گیج کننده باشد. برخی از معیارها در آن وجود ندارد. البته مسلما چیزهای جالبی در آن وجود دارد، مانند این مورد که رسما از نرخ پرش خلاص شدند و معیارهای مشارکت را جایگزین آن کردند بسیار عالی است، زیرا بسیاری از سئوکاران کمی بیش از حد روی نرخ پرش متمرکز هستند و مشارکت ممکن است شاخص نماینده بهتری باشد، یک روش جامع که گوگل با آن وبسایت شما را رصد می کند.

آخرین لینکی باشید که کلیک می شود

ترند پایانی سال ۲۰۲۲ که نکته نهایی در سال ۲۰۲۱است. آخرین لینکی باشید که کلیک می شود. یعنی رضایت کاربران خود را جلب کنید. هنگامی که شخصی در حال جستجو در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری است و لیستی از نتایج به او ارائه می شود، در حال کلیک کردن روی نتایج مختلف، دنبال چیزی است که می خواهد داشته باشد، پس مطمئن شوید شما آخرین سایتی هستید که روی آن کلیک می شود.

زیرا زمانی آن ها روی سایت شما کلیک می کنند که آنچه را که می خواهد پیدا کرده باشند. که وقتی دوباره سایت شما را ببینند، اولین نفری خواهید بود که روی آن کلیک می کنند. تجربیات عالی برای کاربران خود فراهم کنید. اول کاربران را مد نظر بگیرید. هر چه می خواهند به آن ها بدهید. دست گوگل بهانه ای ندهید که شما را در رتبه اول نتایج جستجو قرار ندهد.

خروج از نسخه موبایل