بررسی سئو درون صفحه و سئو بیرون صفحه

 

چناچنه شما به تازگی بیزنیس  آنلاین خود راشروع کردید بایدبا بنیاد اولیه سئو(seo) یا بهینه کردن موتورهای جستجو را آشنا شوید و سئو را یاد بگیرید.  ما در این مقاله قصد داریم سئو درون صفحه (SEO On Page) و سئو بیرون صفحه (SEO Of Page) را برای شما توضیح بدهیم.

سئو درون صفحه چیست؟ به بهینه کردن صفحات وب، سئو درون صفحه می گویند. که هدف آن، افزایش (ترافیک طبیعی، سرعت صفحه، تراکم کلمات کلیدی) وب سایت است و به شما کمک می کند که در نتایج صفحات جستجو دیده بشوید و جایگاه کلملت کلیدی شما  صعود کند.

 

در سئو درون صفحه چه عواملی را باید بهینه سازی کرد ؟ 

 • تگ (tag)یا برچسب عنوانی کی از فاکتورهای مهم برای سئو است که فقط در نتایج جستجو نمایش داده می شود باید از کلمات کلیدی در برچسب عنوان استفاده نمود و برای درک بهتر موتورهای جستجو باید درباره صفحه خود توضیحاتی بنویسید.
 • توضیحات متا خلاصه ایی از صفحات شما است که درSERP نمایش داده می شود مستقیما در بهینه سازی تاثیر نمی گذارد حتما کلمات اصلی و فرعی را در توضیحات متا به کار ببرید زیرا این اطلاعات برای مخاطبین شما مفید است.
 • برچسب های ALT
  اطلاعات کاملی را درباره تصاویر و فیلم ها در اختیار شما می گذارد مثلا اگر شما عکسی از یک نوع غذا دارید برچسب ALT شما می تواند ( غذای ایرانی خوشمزه )  باشد حتی شما می توانید نام های توصیفی را به فایل های تصویری اضافه کنید تا گوگل درک بهتری از محتوای چند رسانه ایی پیدا کند.
 • آدرس اینترنتییک آدرس است برای یک صفحه اینترنتی مشخص، URL یک ابزار آدرس دهی در فضای اینترنت است و اطلاعاتی که در صفحه است را برای کاربران به نمایش می گذارد. کلمات کلیدی را باید به عنوان بخشی از url به کار ببرید.

 

 

 • محتوا درون صفحه

تولید محتوای خوب برای سئو سایت بسیار با ارزش است محتوایی که شما خلق می کنید می تواند ( متن، صدا، تصویر، فیلم ) باشد.محتوای موثر به محتوایی گفته می شود که بتواند نیازهای اولیه و ثانویه کاربران را پاخگو باشد و مشتریان بالقوه را جذب نماید، همچنین باید محتوای شما به شکلی باشد که قابلیت به اشتراک گذاری و لینک دادن در شبکه های  اجتماعی، را داشته باشد.در زمان تولید محتوا حتما باید لینک سازی را ایجاد کنید تا مخاطبین بتوانند به محتوای شما لینک بدهند و ترافیک وب سایت افزایش پیدا کند و در نتیجه موتورهای جستجو به شما امتیاز می دهند و رتبه وب سایت شما پیشرفت کند.

شما باید دائما صفحات جدیدی از مطالب نوشته شده خود را به سایت اضافه کنید تا موتورهای جستجو متوجه بشوند شما به صورت آنلاین فعال هستید و نشان می دهد در راستای خدمت به مشتریان خود سخت در تلاش هستید

نباید محتوای تکراری و کپی شده را در صفحات خود قرار بدهید زیرا در صورت تکراری بودن محتوا گوگل نمی تواند درک کند مطلب اصلی برای کدام صفحه و کدام سایت است در واقع موتورهای جستجو نمی دانند کدام صفحه را باید برای رتبه بندی انتخاب کنند. همچنین محتوای کپی شده باعث سردرگمی کاربران شما می شود و در نهایت شما هم کاربران خود را از دست می دهید و هم اینکه سئو شما، اعتبار و ارزشی ندارد و بهینه نیست.

 

 • کلمات کلیدی (keyword) سئو درون صفحه

 

کلمه کلیدی نیز یکی از عامل های موثر بر (SEO On Page) است، کلمات کلیدی عباراتی هستند که محتوای شما را شرح می دهد و کاربران این کلمات را در موتورهای جستجو وارد می کنند و باعث می شود که سایت شمارا پیدا کنند بدون کلمات کلیدی شما نمی توانید یک وب سایت بهینه داشته باشید، کلمات کلیدی شما باید مرتبط با کسب و کارشما، خدمات و محصولات شما باشد تا مشتریان را به سمت سایت شما هدایت کند، باید تحقیق کنید و دریابید مشتریان و مخاطبان چه چیزی را می خواهند نیازهای آنها را پوشش بدهید بهتر است بگوئیم کلمات کلیدی درواقع پلی است بین کاربران و وب سایت شما است.

کلمات کلیدی می توانند گسترده باشند یا می توانند ترکیبی باشند شما باید از کلمات کلیدی منحصر به فرد در تمام صفحات خود، برچسب عنوان، در url، توضیحات متا، ویژگی های alt  استفاده نمایید، اگر در زمان ایجاد کلمات کلیدی تمام نکات را رعایت کنید. باعث افزایش ترافیک، افزایش رتبه و افزایش فروش شما می شود همچنین سئو شمارا بهبود می بخشد و باعث می شود شما از رقیبان خود پیشی بگیرید.

 

 • سرعت صفحه سئو درون صفحه

سرعت لود شدن صفحه از عوامل تاثیر گذار بر سئو داخل صفحه، سرعت صفحه میزان لود شدن سریع محتوای صفحه را اندازه گیری می کند. اگر لود شدن صفحه شما بیشتر از 4 ثانیه طول بکشد کاربران صفحه را می بندند وسایت شما را ترک می کنند شما می توانید از طریق روش هایی مانند کم کردن حجم تصایر، از بین بردن یکسری کدهای غیر ضروری سرعت لود صفحات را افزایش بدهید، پس نتیجه می گیریم با بالابردن سرعت هم می توان مشتریان را جذب کرد و هم اینکه رتبه خود را در نتایج موتورهای جستجو بالا ببریم و دیده بشویم.

 • لینک داخلی سئو  درون صفحه

 

برای بهبود سئو، باید در صفحات اصلی خود از لینک های داخلی استفاده کنید داشتن لینک های داخلی و به اندازه، در صفحات به کاربران این امکان را می دهد که در صفحات شما جستجو کنند و اطلاعاتی را در زمینه کسب و کارتان به دست بیاورند. در غیر اینصورت سایت شما نزد کاربران معتبر نخواهد بود و بر نرخ تبدیل شما تاثیر منفی می گذارد. پس دقت کنید هر صفحه جدید باید حداقل دو یا سه لینک داخلی داشته باشد با این کار میتوانید به سئو داخل صفحه کمک کنید برای بهتر دیده شدن  سایت خود کمک کنید.

 • ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن صفحات سئو درون صفحه

 

ویژگی ریسپانسیو یا واکنش گرا در پی ایجاد انعطاف ظاهری در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.واکنشگرا بودن یک سایت در سالهای گذشته جنبه ای اختیاری داشت. اما با افزایش استفاده از دستگاه های مختلف در چندسال اخیر، این ویژگی برای صاحبان سایت ها یک انتخاب برای افزایش بازدید به شمار رفته و برای همین، استفاده از آن روز به روز افزایش می یابد. اما امروزه ریسپانسیو بودن یک سایت یک الزام محسوب می‌شود! تا جایی که موتورهای جستجویی نظیر گوگل برای سایت هایی که از این قابلیت پشتیبانی کنند امتیاز مثبت نیز در نظر می گیرد.

با استفاده از این قابلیت یک سایت را می توان به گونه ای طراحی کرد که برخی از المانها (عناصر) در رزولوشن های مختلف اضافه، حذف و یا تغییر شکل داده و ساختاری متناسب و مناسب با دستگاهی که در حال مرور وبسایت هست به نمایش در بیاید.

 • چرا سئو درون صفحه مهم است؟

  سئو درون صفحه به موتورهای جستجو در جهت درک محتوای وبسایت کمک می کنند. علاوه بر این موتورهای جستجو می توانند توانایی درک ارتباط بین محتوا و جستجوی کاربر را پیدا کنند که نیاز او را می توانند برطرف سازند یا خیر. پس به این علت سئو درون صفحه دارای اهمیت زیادی است.

  این نکته دارای اهمیت است که هرچه موتورهای جستجو پیشرفته شوند، به معنا و ارتباط صفحات وبسایت در جهت رتبه بندی آن ها در نتایج جستجو اهمیت داده می شود و توجه بیشتری می گیرند. برای مثال می توان این گونه گفت که موتور جستجوگر گوگل دارای یک الگوریتم پیچیده ای است که توانایی انجام دو شاخصه را دارد که این دو عبارتند از:

  • قدرت درک این را داشته باشد که یک کاربر در هنگام تایپ یک عبارت جستجو در پی چه چیزی است.
  • نتایج نشان دهنده با درخواست و هدف کاربر از باکس جستجو یکی باشد.

  به این دلیل باید با الگوریتم های گوگل سازگاری صورت بگیرد. در اینجا متوجه می شویم که بهینه سازی محتوا درون صفحه هم برای کاربر و هم موتور جستجو دارای اهمیت است. باید بهینه سازی مطابق با آخرین به روزرسانی گوگل است.

  سئو بیرون صفحه چیست؟

  سئو بیرون صفحه به مجموعه ایی از اقدامات گفته می شود که برای بهبود بخشیدن به رتبه بندی موتورهای جستجو در بیرون صفحه انجام می شود، سئو بیرون صفحه چگونگی درک سایر وب سایت ها و کاربران از یک وب سایت خاص را به ما نشان می دهد.وب سایت هایی که جامع هستند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند به عنوان منبع برای دادن بک لینک انتخاب می شوند، در واقع شما با ایجاد کردن لینک ها، می توانید نظر مثبت کاربران را به سمت سایت خود جذب کرده و از رقبای خود پیشی بگیرید. مثلا شما تصورکنید کاربری ازخواندن مطالب شما لذت برده باشد و آن را با دیگران به اشتراک بگذارد با این کار به موتورهای جستجو اعلام می کند این صفحه حاوی اطلاعات مفید و خوبی است و امتیاز وب سایت شما را بالا می برد.

انواع لینک

 • لینک طبیعی: این لینک بدون هیچ عمل اضافی توسط خود مدیران سایت ایجاد می شود
 • لینک دستی: شامل مواردی مانند لینک دادن کاربران به وب سایت شما یا درخواست دادن برای به اشتراک گذاشتن مطالب شما می باشد
 • لینک های خود ایجاد شده: شامل روش هایی مثل اضافه کردن بک لینک در دایرکتوری آنلاین وفورم می باشد. دقت کنید این روش ها گاهی به سمت روش های کلاه سیاه می رود پس حواستان باشد که جریمه نشوید

 سئو بیرون صفحه (SEO Of Page)

 1. تعداد دامنه هایی که ارجاع داده شده اند به سایت شما
  هرچقدر تعداد لینک ها از سایت های خاص بیشتر باشد نرخ ترافیک ارگانیک شما افزایش پیدا کنند و جایگاه شما در نتایج موتورهای جستجو بالا می رود.
 2. میزان اعتبار و اطمینان لینکهر چقدر میزان اعتبار صفحه لینک شده بیشتر باشد امتیاز بیشتری برای صفحاتی که به آن پیوند دارند به همراه می آورد. و در پیج رنک گوگل بسیار تاثیر گذار است.

 

 

anchor text در سئو بیرون صفحه سایت

 

یکی دیگر از موارد موثر بر off page seo مورد انکر تکست استancor text به متنی گفته می شود که حاوی کلماتی است که قابلیت کلیک کردن دارند که برای ایجاد پیوند یک صفحه وب به صفحات دیگر شکل می گیرند و روی پیج رنک گوگل بسیار تاثیر گذارهستند.

بر قراری ارتباط سئو بیرون صفحه سایت

زمانی که وب سایت های معتبر به سایت شما لینک می دهند در واقع یک امتیاز مثبت برای تضمین کردن کیفیت محتوا و کسب وکار شما به حساب می آید، باید توجه کنید که زمینه کاری این وب سایت ها مرتبط با کسب و کار شما باشد مثلا تصور کنید که شما یک رستوران سنتی دارید و از یک وب سایت فروش مواد اولیه غذایی لینک دریافت می کنید.

در نهایت میتوان گفت این موارد روی off page seo تاثیر فراوانی  دارند و باید توجه زیادی به این موارد شود.

5/5

نظرات (2)

 1. امیر
  ژانویه 27, 2022 پاسخ

  مزیت سئو بیرون صفحه چیست؟

 2. vistarezadmin
  ژانویه 29, 2022 پاسخ

  وب سایت های معتبر به سایت شما لینک می دهند. یک این امر امتیاز مثبت برای سئو سایت شماست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.