انواع متا تگ سئو کدامند؟ متا تگ ها چه تاثیری در سئو سایت دارند؟ آشنایی با انواع متا تگ ها “Meta Tags” گام نخست آموزش مقدماتی سئو داخلی محسوب می شود.

متاتگ یا برچسب متا “Meta Tag” قسمتی از مطالب یک وب سایت را پی ریزی میکند. که کاربران نمی توانند آن را مشاهده کنند یا به عبارتی در داخل کدهای HTML سایت شما قرار دارد ولی قابل رویت نیست.
متا تگ ها در اصل عبارت ها، متن ها و برچسب هایی هستند که در کدهای HTML  مخفی هستند که موتورهای جستجو ماند گوگل، یاهو و بینگ برای یافتن مطالب مناسب می توانند آنها را مشاهده کنند، معمولا متا تگ ها در کدهای HTML و در بخش HEAD قرار می گیرند و تاثیر بسیار زیادی بروی سئو وب سایت دارد.

Robots meta tag

تگ های Robots meta tag ، هدایتگر ایندکس ، در قسمت head سایت گذاشته می شود. متاتگ های ربات گونه های متفاوتی دارند که در ادامه به پرکاربرد ترین آن ها خواهیم پرداخت. همچینن مهم است این تگ ها را چه زمانی استفاده کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 • متا تگ index / no index

وظیفه متا تگ index / noindex اعلام ایندکس کردن یا نکردن صفحه ای است که این قطعه کد در آن وجود دارد. در حالت معمول موتور های جست و جو تمامی صفحات را ایندکس می کنند به همین دلیل نیازی نیست از  atribut index استفاده نمایید.

اما زمانی که نیاز داشتید پیج مورد نظر ایندکس نشود ، می توانید از گزینه دوم یعنی noindex  استفاده نمایید.

کی از no index استفاده کنیم؟

ممکن است بخواهید صفحه ی پروفایل را از نتایج گوگل بردارید. علت این کار نیز مشخص است. به دلیل اینکه هر کاربر یک پروفایل جدا گانه دارد و کاربر مهمان به صفحه ثبت نام منتقل می شود. از این رو می توانید از متا تگ نو ایندکس برای این صفحه استفاده کنید.

 • متا تگ follow / nofollow

این دستور به گوگل اعلام می کند تمامی لینک های این صفحه باید دنبال شوند یا نه. درواقع هنگامی که ربات های خزنده به صفحه شما وارد می شوند تمامی لینک ها را دنبال می کنند تا اطلاعات آن صفحه را نیز در ایندکس خود قرار دهند. به همین خاطر می توان گفت در حالت پیشفرض اگر این کد را در صفحه قرار ندهید ، گوگل لینک ها را دنبال خواهد کرد بنابراین قرار دادن تگ follow  غیر ضروری است.

درصورتی که nofollow را انتخاب کردید ، ربات های موتور جست و جو ارزشی از صفحه شما به صفحه ای که به آن لینک داده اید منتقل نخواهد کرد.

چه زمانی از متا تگ nofollow  استفاده کنیم؟

در برخی از سایت ها ممکن است دیده باشید در بخش کامنت ها ، امکان قرار دادن لینک وجود دارد. اگر در وبسایت شما نیز این امکان برقرار است ، بهتر است از این تگ استفاده کنید تا ارزش صفحه خود را حفظ کنید.

 • متاتگ noarchive

این مورد برای صفحاتی استفاده می شود که نمی خواهید ، یک نسخه از کش آن در قسمت SERP برای کاربران نمایش داده شود. در حالت پیشفرض موتور های جست و جو این کار را انجام می دهند که می توانید با این تگ از آن جلو گیری کنید.

چه زمانی از noarchive استفاده کنیم؟

ممکن است یک سایت فروشگاهی داشته باشید و قیمت کالاهای شما تند تند تغیر می کند و نمی خواهید قیمت قبل آن برای کاربران قابل مشاهده باشد. در این هنگام می توایند از این متاتگ استفاده کنید.

یک نمونه از این متاتگ های ذکر شده را مشاهده کنید :

<head>

<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”/>

</head>

همانطور که می دانید در این مثال ، موتور های جست و جو نباید این صفحه را ایندکس کنند و هیچ کدام از لینک های داخل این صفحه را نباید دنبال کنند

متا تگ Open Graph بر روی سئو

در حالت  فرضیه تاثیر Open Graph بر روی سئو محدود است. در واقع این پروتکل با هدف استفاده در شبکه های اجتماعی و نه موتورهای جستجو ساخته شده است.

اما در واقعیت شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک در سال های گذشته به حدی دارای اهمیت شده اند که موتورهای جستجو قادر به نادیده گرفتن آنها و داده های Open Graph نیستند. توصیف دقیق تاثیر آنها بر روی الگوریتم رتبه بندی گوگل خیلی سخت است، اما تاثیرات مثبتی وجود دارد. مطمئنا موتور جسجتوی گوگل به آنالیز این تگ ها می پردازد، مخصوصا که آنها را در شبکه اجتماعی گوگل پلاس نیز به نمایش می گذارد.

از دید سئو، وبمسترها اساسا می بایست بر روی تگ های title و decription تمرکز کنند. اما از آنجا که امروزه صفحات وبسایت به شدت بر روی شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، اهمیت به داده های Open Graph نیز  بسیار مهم است.

 

 متا تگ X robots tag

متا تگ X robots tag به نسبت پیچیده تر از متا تگ های روبات می باشد که می توانید به غیر از فایل های html فایل های دیگر را نیز کنترل کنید. برای مثال می توانید برای فایل های pdf سایت خود این کد ها را به کار ببرید.

X robots tag  در عنوان HTTP آدرس URL شما استفاده می شود و انعطاف بیشتری نسبت به متاتگ های روبات دارند.

در این قسمت یک نمونه از این نوع برچسب ها را مشاهده می کنید :

x-robots-tag: noindex, nofollow

برای اینکه این نوع از کد ها را برای وبسایت خود اعمال کنید ، لازم است به . htaccess php و header سایت دسترسی داشته باشید.

از قسمت تنظیمات خواندن وردپرس ، گزینه ای با عنوان ” از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند” وجود دارد که در صورتی که ان را فعال کنید ، وردپرس به صورت خودکار با استفاده از فایل robot.txt مانع از خزش و ایندکس سایت شما می شود.

بد ار اینکه ربات های گوگل ، صفحات سایت شما را کرال کردند ، حال نوبت به آن رسیده است که اطلاعات این صفحات در ایندکس گوگل قرار بگیرند.

کرال شدن صفحات لزوما به معنای اتمام کار نیست ، ممکن است صفحات سایت شما توسط ربات ها خزش شود اما گوگل تمایلی برای برداشتن اطلاعات و ذخیره کردن در پایگاه داده خود را نداشته باشد. بنابراین این مرحله نیز همانند مرحله کرال بسیار مهم است.

گوگل با الگوریتم هایی که دارد ، جزء به جزء محتوای شما را تجزیه و تحلیل می کند و برداشت های خود را در دیتابیس خود ذخیره می کند تا در بهترین زمان به کاربر نمایش دهند. به این کار ایندکس کردن صفحات توسط گوگل می نامند.

چگونه می توانم ببینم یک خزنده گوگل سایت مرا چگونه می بیند؟

از روش های  معمول برای اینکه  متوجه شوید  گوگل یک صفحه از سایت شما را چگونه  می بینید ، مراجعه به تصویر زخیره شده از cashed است. برای اینکه به cashed صفحه بروید کافیست صفحه مورد نظر خود را در صفحه نتایج گوگل (SERP) پیدا کنید.

جنب عنوان صفحه ، پیکانی به سمت پایین مشاهده خواهید کرد ، با کلیک روی این پیکان و انتخاب گزینه ذخیره شده (cashed) به تصویری انتقال داده خواهید شد که خزنده گوگل برای اخرین بار آن را پردازش کرده است.

همچنین این امکان را دارید که فقط نسخه متنی سایت خود را مشاهده کنید ، تا ببینید تولید محتوا های مهم سایت شما خزیده شده و ایندکس شده اند ؟

آیا صفحه ای از ایندکس گوگل خارج می شود؟

بله  خارج شدن از ایندکس در استراتژی ها و حذف صفحات غیر مناسب  خیلی موثر است. البته توجه داشته باشید ، علاوه بر اینکه خودتان می توانید از گوگل درخواست دی ایندکس نمایید ، گوگل نیز می تواند به تصمیم خود صفحاتی را از پایگاه داده خود حذف نماید.

برخی از دلایلی که صفحه را از ایندکس گوگل خارج می کند :

 1. صفحاتی که دارای خطای 4xx یا 5xx هستند به هر دلیل ریدایرکت نشده اند و قصد دارید آن ها را از نتایج حذف کنید.
 2. صفحاتی که به دستور وبمستر، دارای متاتگ noindex هستند.
 3. URL هایی که به هر دلیل اسپم شده و گوگل آن ها جریمه کرده است.
 4. همچنین صفحاتی که از کاربران برای ورود به سایت درخواست رمز عبور دارند نیز از نتایج گوگل حذف خواهند شد.

اگر فکر می کنید ، قبلا صفحه ای داشته اید که اکنون از نتایج گوگل حذف شده است ، می تواند از قسمت Inspection سرچ کنسول وضعیت سایت خود را مشاهده کنید.

علاوه بر این می توانید از طریق Fetch as Google درخواست کنید تا صفحه مورد نظر شما مجدد ایندکس شود.

ایندکس صفحات شما با موتور جستجو

یکی از کارهایی که می تواند برای موتور جست و جو به کار بگیرید تا صفحات شما را دقیق تر ایندکس کند استفاده از متا تگ ها در head سایت می باشد.

با استفاده از دستورات متا تگ می توانید تعیین کنید این صفحه ایندکس نشود (noindex) و یا حتی می توانید مشخص کنید در این صفحه هر پیوندی وجود دارد ، به آن ارزشی ندهد.(no-follow)

 

5/5

نظرات (2)

 1. امیر
  فوریه 6, 2022 پاسخ

  چقدر قشنگ توضیح دادید تاثیر متا تگ ها رو ممنونم

  • vistarezadmin
   آوریل 11, 2022 پاسخ

   ممنونم

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.