سایت اینماد enamad.ir ، سامانه ای است که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایجاد شده و امورات مربوط به نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب و کارهای مختلف را انجام می دهد.

در سال های اخیر کسب و کارهای مجازی پیشرفت زیادی داشته و بسیاری از شرکت های مختلف محصولات و خدمات خود را از این طریق ارائه می کنند. با توجه به این که اعتماد در معاملات آنلاین بسیار حائز اهمیت اسیت، از این کسب و کارها خواسته شده تا با مراجعه به سایت ثبت نام اینماد enamad.ir ، نسبت به ثبت درخواست نماد اعتماد الکترونیکی اقدام نمایند. در واقع با انجام این کار اطلاعات این شرکت و صاحبان آن به طور کامل دریافت شده و از نظر مکانی و هویتی شناخت کاملی نسبت به آن ها وجود خواهد داشت. بنابراین مشتریانی که به سامانه اینترنتی آن ها مراجعه می کنند، با خیال راحت تری فرآیند خرید و پرداخت را انجام خواهند داد.

اگر چه ثبت نام اینماد به طور کلی باعث افزایش اعتماد مشتریان به سایت های فروشگاهی می شود، اما در بسیاری از مواقع هم دریافت آن اجباری است. برای مثال، سامانه هایی که جهت ارائه خدمات یا محصولات خود نیاز به دریافت درگاه پرداخت آنلاین دارند، حتما باید از قبل نسبت به ثبت درخواست اینماد و دریافت آن اقدام کرده باشند. پس اطلاع از سامانه مربوط به نماد اعتماد الکترونیکی و نحوه ثبت نام در آن برای شرکت هایی که به صورت مجازی فعالیت می کنند، بسیار حائز اهمیت است. با توجه به این موضوع، در این مطلب روش ثبت نام نماد اعتماد الکترونیکی از طریق مراجعه به سامانه اینماد به نشانی اینترنتی enamad.ir را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد. بنابراین شما به راحتی می توانید به این سامانه وارد شده و نسبت به ثبت نام در آن و دریافت کد اعتماد الکترونیکی برای شرکت یا کسب و کار خود اقدام نمایید.

کسب و کارهای مجازی جهت ثبت نام اینماد و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی کافی است به سامانه مربوطه مراجعه نمایند. به عبارت دیگر، جهت ثبت درخواست اینماد نیازی به مراجعه حضوری به سازمان خاصی وجود نداشته و تمام مراحل لازم به صورت آنلاین انجام می گیرند. اگر چه مراجعه به سامانه در نظر گرفته شده برای این کار ساده بوده و به راحتی انجام پذیر است، اما ممکن است برخی از صاحبان شرکت ها و کسب و کارهای آنلاین آشنایی مناسبی با آن نداشته باشند. به همین دلیل، در این بخش روش ورود به سایت ثبت نام اینماد enamad.ir را به طور مفصل بیان خواهیم کرد تا مشکلی جهت وارد شدن به ان نداشته باشید. در ادامه هم به نحوه ثبت نام در این سامانه پرداخته و اقدامات لازم برای این کار را توضیح خواهیم داد. بنابراین شما به راحتی می توانید به سامانه اینماد وارد شده و نسبت به ثبت درخواست نماد اعتماد الکترونیکی اقدام نمایید.

جهت وارد شدن به سایت اینماد لازم است یک سری مراحل ساده را طی کنید که در ادامه آن ها را برای شما بیان کرده ایم. این مراحل مورد نیاز برای ورود به سامانه مذکور به شرح زیر می باشند.

 1. ۱ابتدا نشانی اینترنتی این سامانه یعنی enamad.ir را در مرورگر خود قرار داده و سرچ کنید. توجه داشته باشید که برای ثبت نام در این سایت و ثبت درخواست برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی بهتر است از رایانه یا لپ تاپ استفاده نمایید تا در حین انجام این کار با مشکل رو به رو نشوید.
 2. ۲بعد از این که آدرس فوق را سرچ کردید، باید منتظر بمانید تا نتایج جست و جوی شما توسط گوگل نمایش داده شود. اولین سایت بالا آمده با عنوان «نماد اعتماد الکترونیکی» را کیلک کرده و به آن وارد شوید.

راهنمای ثبت نام اینماد در سایت enamad.ir

اکنون که روش ورود به سایت اینماد enamad.ir را فرا گرفته اید، نحوه ثبت نام در این سامانه را هم برای شما توضیح خواهیم داد. در نتیجه به راحتی می توانید نسبت به ثبت درخواست نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب و کار مجازی تان اقدام نمایید. مراحل ثبت نام برای این نماد هم به صورت اینترنتی بوده و از طریق سامانه مذکور انجام می گیرند. همان طور که گفتیم، داشتن نماد اعتماد الکترونیکی به سایت ها و سامانه های مجازی اعتبار داده و باعث اطمینان بیش تر مشتریان به آن ها می شود. اما از طرف دیگر، گاهی اوقات داشتن این نماد برای انجام برخی عملیات های ثانویه مانند دریافت درگاه پرداخت برای سایت تان اجباری است. بنابراین بهتر است نسبت به انجام ثبت نام در سامانه  دریافت اینماد اقدام نمایید. در این بخش راهنمای ثبت نام اینماد را به طور مفصل برای شما بیان خواهیم کرد تا جهت دریافت نماد اعتماد با مشکلی رو به رو نباشید.

برای ثبت نام در سایت مربوط به ثبت درخواست اینماد هم لازم است یک سری اقدامات را به صورت پیوسته و گام به گام انجام دهید که در ادامه به آن ها می پردازیم. این اقدامات مورد نیاز جهت ثت نام و دریافت نماد اعتماد شامل موارد زیر می باشند:

 1. ۱در اولین مرحله باید به سایت ثبت نام اینماد وارد شوید. در بخش قبل به طور کامل روش ورود به این سامانه را برای شما بیان کرده ایم، بنابراین جهت این کار مشکلی نخواهید داشت.
 2. ۲بعد از وارد شدن به صفحه اصلی سامانه اینماد ، باید از لیست مربوط به لینک های مفید که در سمت راست این صفحه قرار گرفته اند، گزینه «ثبت نام و دریافت نماد» را انتخاب نمایید. این مورد به عنوان اولین گزینه در لیست مذکور قرار گرفته است.
 3. در ادامه به صفحه دیگری مانند شکل زیر وارد خواهید شد. این صفحه پنجره ورودی به حساب کاربرانی است که قبلا در سامانه اینماد ثبت نام کرده و نام کاربری و کلمه عبور دارند. در صورتی که تا کنون در این سامانه ثبت نام نکرده اید، کمی به سمت پایین صفحه حرکت کرده و بر روی لینک «ایجاد حساب کاربری» که به صورت آبی رنگ مشخص شده و در زیر پنجره ورودی قرار دارد، کلیک نمایید.
 4. سپس به صفحه اولیه ثبت نام نماد اعتماد الکترونیکی وارد خواهید شد. در این بخش ارتباط بین نماد اعتماد با دریافت درگاه پرداخت برای سایت تان بیان شده است. بعد از این که این بخش را مطالعه کردید، باید اطلاعاتی که در پنجره ثبت نامی از شما درخواست می شود را با دقت تکمیل نمایید. در اولین قسمت این پنجره لازم است نوع شخصیت را تعیین کنید. در صورتی که شما یک شخصیت حقیقی و اتباع ایرانی هستسد، باید گزینه «شخص حقیق – تبعه ایرانی» را انتخاب نموده و در غیر این صورت بسته به شرایط تان سایر گزینه ها را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه باید اطلاعاتی مانند کد ملی، تاریخ تولد و شماره تلفن همراه مطابق را هم وارد نمایید. سپس یک آدرس ایمیل مربوط به خودتان را هم در کادر مربوط به این بخش قرار دهید.
 5. در ادامه باید سایر اطلاعات این پنجره ثبت نام که شامل شناسه کاربری و رمز عبور می باشند را هم تعیین نمایید. توجه کنید که شناسه کاربری شما ثابت بوده و در ادامه امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت، پس در انتخاب این شناسه دقت داشته باشید. بعد از تعیین شناسه، رمز عبور مورد نظرتان را هم وارد نموده و تایید نمایید. سپس عبارت امنیتی موجود در پایین این پنجره را هم در کادر مربوطه بگذارید. با توجه به شرایط کسب و کار خود، نسبت به زدن تیک هر کدام از گزینه های «در بستر کسب و کار امکان سفارش گیری بصورت آنلاین وجود دارد (سفارشگیری تلفنی مورد قبول نمی باشد).» و « بابت سفارش، پول دریافت می شود.» اقدام نمایید. در نهایت گزینه «تایید» را در انتهای صفحه بزنید.
 6. در ادامه مراحل ثبت نام در سامانه enamad.ir ، پیامی مبنی بر «ثبت نام با موفقیت انجام شد. لینک ثبت نام به ایمیل شما ارسال شده است» را در انتهای پنجره مذکور مشاهده خواهید کرد. پس باید به آدرس ایمیلی که در هنگام ثبت نام وارد کرده اید، مراجعه نموده و پیام ارسال شده را تایید نمایید. با تایید لینک ارسال شده به آدرس ایمیل، شناسه کاربری تان تایید شده و می توانید با استفاده از این شناسه کاربری و کلمه عبوری که انتخاب کرده اید به سایت اینماد وارد شوید. جهت وارد شدن به این سامانه باید به پنجره ورودی که در ابتدای توضیحات بیان کردیم، وارد شوید.
 7. بعد از این که از طریق شناسه کاربری و کلمه عبورتان به سایت ثبت نام اینماد وارد شدید، صفحه حساب کاربری خود را مانند تصویر زیر مشاهده می کنید. با توجه به این که به تازگی در این سامانه ثبت نام کرده اید، هنوز هیچ کسب و کاری در آن ثبت نشده است. در اولین مرحله باید از منو موجود در سمت راست صفحه گزینه «تکمیل اطلاعات» را انتخاب نمایید.
 8. با انتخاب گزینه «تکمیل اطلاعات»، لیستی به شما نمایش داده می شود که شامل گزینه های مختلفی است. بر روی اولین گزینه این لیست یعنی «تکمیل فرم اطلاعات» کلیک کنید.
 9. در ادامه فرم تکمیل اطلاعات نمایش داده خواهد شد. این فرم اطلاعات گوناگونی را از شما درخواست می کند که باید همگی را با دقت وارد نمایید. بخش ابتدایی این فرم مربوط به اطلاعات هویتی است. سپس لازم است اطلاعات محل سکونت و اطلاعات فردی و ارتباطی را هم تکمیل نمایید. در ادامه گزینه «ذخیره» در بخش انتها و سمت راست صفحه را بزنید. در صورتی که همه گزینه ها را به طور صحیح تکمیل کرده باشید، پیامی مبنی بر «ثبت اطلاعات با موفقیت انجام شد» نمایش داده می شود که باید گزینه «تایید» را بزنید.
 10. بعد از این که فرم اطلاعاتی مربوط به ثبت نام اینماد را تکمیل نمودید، مجددا از منو موجود در سمت راست حساب کاربری تان و از بخش «تکمیل اطلاعات»، گزینه «بارگذاری مدارک» را بزنید. چرا که بارگذاری یک سری مداک جهت درخواست نماد اعتماد الکترونیکی از طریق این سامانه الزامی است.
 11. با انتخاب گزینه «بارگذاری مدارک» در بخش قبل، وارد صفحه دیگری به شکل زیر می شوید. عناوین مدارک لازم برای بارگذاری در سایت ثبت نام نماد اعتماد الکترونیکی در این قسمت قرار گرفته اند. بارگذاری دو مدرک اول یعنی تصویر کارت ملی بخش رویی و تصویر صفحه اول شناسنامه اجباری است. اما بارگذاری دو مدرک بعدی یعنی تصویر پرسنلی و تصویر کارت پایان خدمات آقایان اختیاری است. به هر حال، جهت اضافه کردن این مدارک کافی است بر روی گزینه «بارگذاری» کلیک کرده و مدرک مورد نظر را از سیستم خود در این قسمت قرار دهید. بعد از این که فایل در این قسمت قرار گرفت، پیام «فایل مورد نظر با موفقیت بارگذاری شد» را مشاهده خواهید کرد.
 12. بعد از این که مدارک مورد نیاز را هم در سامانه درخواست نماد اعتماد الکترونیک بارگذاری کردید، نوبت به احراز اطلاعات می رسد. مجددا از منو اصلی و بخش «تکمیل اطلاعات» می توانید این گزینه را انتخاب نمایید. بعد از انتخاب گزینه مذکور وارد صفحه ای به شکل زیر خواهید شد که امکان تایید صحت شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت از طریق آن وجود دارد. برای تایید شماره تلفن همراه، از شما درخواست می شود که کدی را که در این قسمت قرار داده شده به شماره ای که آن هم مشخص شده پیامک نمایید. این کار باید با استفاده از شماره همراهی که در سیستم ثبت نموده اید، انجام گیرد. جهت تایید صحت شماره تلفن ثابت هم باید به شماره ای که قرار داده شده، تماس گرفته و در هنگام درخواست کد، عدد قرار داده شده در این بخش را وارد نمایید.
 13. بعد از این که اقدامت بالا را برای تایید شماره تلفن همراه و شکاره تلفن ثابت خود انجام دادید، حدود 10 دقیقه منتظر بمانید. چرا که تایید صحت این اطلاعات در سامانه enamad.ir به حدود ده دقیقه زمان نیاز دارد. پس از این مدت از سیستم خارج شده و دوباره له آن وارد شوید. در صورتی که مراحل را به درستی انجام داده باشید، شماره ها تایید شده و پیام «شماره تلفن همراه و ثابت شما تایید شده است» را در بخش مربوطه به هر کدام مانند شکل زیر مشاهده خواهید کرد.
 14. بعد از این که تمامی مراحل بالا را با موفقیت ثبت نمودید، می توانید از طریق منو موجود در این صفحه عنوان «کسب وکار» را انتخاب کنید. ابتدا باید از طریق گزینه «افزودن کسب و کار»، اطلاعات را کامل نمایت. سپس امکان ثبت درخواست اینماد از طریق گزینه «مدیریت کسب و کار» برای شما وجود خواهد داشت.

بعد از پشت سر گذاشتن مراحل بالا، ثبت نام شما در سایت اینماد با موفقیت انجام خواهد شد. هم چنین در صورتی که مراحل لازم را از طریق گزینه «مدیریت کسب و کار» انجام داده و اطلاعات تان توسط کارشناسان مربوطه تایید شوند، می توانید نماد اعتماد الکترونیک کسب و کار مجازی خود را دریافت نمایید.

استعلام اینماد در سامانه enamad.ir

تا این جای کار روش ورود به سایت اینماد enamad.ir و انجام ثبت نام در آن را برای شما بیان کردیم. اما این موارد بیش تر برای کسانی حائز اهمیت بودند که قصد دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب و کارشان را داشتند. طرف دیگر این نماد مردم و مشتریانی هستند که از خدمات شرکت های مجازی استفاده کرده یا محصولات شان را خریداری می کنند. به همین دلیل، آن ها هم باید از اصالت نماد الکترونیکی کسب و کار ها اطمینان داشته باشند. در همین راست، امکان استعلام نماد الکترونیکی هم از طریق سایت ثبت نام اینماد فراهم شده است. بنابراین مشتریانی که قصد استفاده از خدمات اینترنتی یا خرید محصول از سامانه های مختلف را دارند، می توانند نسبت به استعلام اینماد آن ها اقدام نموده و در صورت صحیح بودن آن، نسبت به استفاده از این سایت ها اقدام نمایند. در ادامه نحوه انجام استعلام این نماد از طریق سامانه ثبت نام اینماد را برای شما آورده ایم.

از آن جایی که سایت ها و کسب وکارهای مختلف بعد از درخواست نماد اعتماد الکترونیکی و دریافت آن، این نماد را بر روی سایت خود قرار می دهند، شما به راحتی می توانید آن را مشاهده کنید. اما به هر حال، جهت اطمینان از صحت این نماد باید به شرح زیر عمل کنید.

 1. ۱ابتدا نشانی اینترنتی سایت مربوطه یعنی enamad.ir را در مرورگر خود جست و جو کرده و به آن وارد شوید. صفحه اصلی این سامانه را به شکل زیر مشاهده خواهید کرد.
 2. ۲کمی به سمت پایین صفحه حرکت کنید تا لیست گزینه های موجود در بخش «لینک های مفید» را به طور کامل مشاهده کنید. از این بخش بر روی آخرین گزینه یعنی «اطمینان از اصالت» کلیک نمایید.

در ادامه از شما درخواست می شود که آدرس دامنه کسب و کار را وارد نمایید. کافی است دامنه مربوط به سایت مورد نظر را کپی کرده و در این قسمت قرار دهید. سپس گزینه ذره بین را بزنید تا استعلام اینماد سامانه مذکور به شما ارائه

با انجام این مراحل می توانید استعلام اینماد هر سایتی را که تمایل دارید، دریافت کنید. در صورتی که نماد اعتماد الکترونیکی سایت مربوطه صحیح باشد، این موضوع به اطلاع تان خواهد رسید. در غیر این صورت هم باز متوجه این موضوع خواهید شد.

درخواست تمدید اینماد

اکنون که روش ثبت نام در سامانه اینماد و ثبت درخواست نماد اعتماد الکترونیکی از طریق آن را فرا گرفیتید، به راحتی می توانید مراحل لازم برای این کار را طی کنید. اما موضوع مهم دیگر در این باره تمدید این نماد می باشد. چرا که نماد اعتماد الکترونیکی دارای اعتبار 2 ساله است و بعد از ان در صورت تمایل، باید نسبت به تمدید این نماد اقدام شود. این کار هم از طریق همان سایت ثبت نام اینماد انجام می شود. البته برای تمدید این نماد دو نکته مهم وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند.

 •  برای تمدید نماد اعتماد الکترونیکی باید مجوزهای کسب و کار شما دارای اعتبار بوده و موردی نداشته باشد. در غیر این صورت لازم است ابتدا این مشکلات را برطرف کرده و با باگرذاری مدارک جدید، ادامه مراحل را طی کنید.
 •  جهت تمدید اینماد نباید در دو سال گذشته مرتکب تخلفی شده باشید. در غیر این صورت نماد اعتماد الکترونیکی شما برای دو سال تمدید نمی شود.
هزینه نماد اعتماد الکترونیکی

مورد مهم بعدی در رابطه با ثبت نام اینماد هزینه دریافت این نماد و تمدید آن می باشد. کسب و کارهایی که برای دریافت این نماد الکترونیکی اقدام می کنند، باید هزینه مربوط به آن را هم پرداخت نمایند. این هزینه جهت درخواست اینماد 175 هزار تومان تعیین شده است. پس صاحبان مشاغل و کسب و کارهای مجازی برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید مبلغ 175 هزار تومان را بپردازند. البته این مبلغ برای دو سال بوده و امکان پرداخت ان در دو قسط وجود دارد. لازم به توجه است که این مبلغ جدا از هزینه های پستی می باشد که از کسب و کار دریافت می شوند. در صورتی که شرکتی قصد تمدید این نماد را از طریق سایت  enamad.ir داشته باشد هم باید هزینه مربوطه را پرداخت کند. چرا که این هزینه برای مدت دو سال اعتبار این نماد است و جهت تمدید باید مجددا هزینه پرداخت گردد.

پشتیبانی سایت اینماد

یکی از مهم ترین امکانات موجود در سایت اینماد مربوط به بخش پشتیبانی آن است. کاربران جهت تغییر برخی اطلاعات خود و ارسال درخواست های شان می توانند از این طریق اقدام کنند. کافی است با استفاده از شناسه کاربری و کلمه عبور به حساب کاربری خود در سامانه ثبت نام اینماد وارد شوید. در ادامه از منو موجود در سمت راست این صفحه گزینه «پشتیبانی» را انتخاب نمایید. با انتخاب این عنوان لیستی شامل دو گزینه «ارسال تیکت» و «مدیریت تیکت ها» را مشاهده می کنید. با انتخاب گزینه «ارسال تیکت» می توانید درخواست های خود را به سامانه پشتیبانی ارسال کنید. در ادامه هم امکان بررسی این درخواست ها و پاسخ های ارسال شده برای آن ها از طریق گزینه «مدیریت تیکت ها» وجود خواهد داشت. بنابراین در صورتی که با مشکلی رو به رو بوده یا قصد انجام تغییراتی در حساب تان را دارید، می توانید از این قسمت اقدام کنید.

نتیجه گیری:

سایت ثبت نام اینماد توسط سازمان توسعه تجارت الکترونیک راه اندازی شده است تا کسب و کارهای مجازی بتوانند از این طریق نسبت به ثبت درخواست نماد اعتماد الکترونیکی و دریافت آن اقدام نمایند. جهت دریافت این نماد لازم است مجوزهای کسب و کار ارائه شده و شرایط ان ها به صورت کامل توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل، مشتریان می توانند راحت تر به کسب و کارهای دارای نماد الکترونیکی اعتماد کنند. جهت دریافت این نماد هم کافی است وارد سایت اینماد به نشانی اینترنتی enamad.ir شده و اقدامات لازم را انجام دهید. ما در این جا روش ورود به سامانه مذکور و ثبت نام در آن را به طور کامل برای شما توضیح داده ایم. بنابراین به راحتی می توانید نسبت به ثبت نام اینماد از طریق این سامانه اقدام کرده و نماد اعتماد الکترونیکی مربوط به کسب و کار خود را تحویل بگیرید.

5/5

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.